Saturday, September 4, 2004

2004 Hugo Award Finalists

Location: Noreascon 4 in Boston, Massachusetts.

Comments: Sometimes the Hugo awards will honor a good work, and yet still clearly fail to give the award to the most deserving nominee. That happened this year in the Short Form Dramatic Presentation category where Gollum's acceptance speech at the 2003 MTV Movie Awards won the prize. The acceptance speech was for the award "Best Digital Character", and knowing that the award was going to be given to Gollum ahead of time WETA Digital cooked up a routine where Andy Serkis started to accept the award but was interrupted by an incensed Gollum. If you have the extended edition DVD set of The Lord of the Rings: The Two Towers, it is included as a hidden Easter egg at the end of the first disc's listing of scene selections. The bit was funny and well-done, but it was just a trivial piece of fluff. There is simply no real argument that can be made that it was a more deserving winner than either of the two Firefly episodes or the Buffy episode it was up against (not having seen Smallville, I can't offer an opinion one way or another on the quality of its nominated episode). I think the award should have gone to the Firefly episode The Message, but I didn't get to make the decision.

I can't be certain, but it seems plausible that Gollum's victory was a side effect of The Lord of the Rings: The Return of the King winning the Long Form Dramatic Presentation Hugo Award, which capped off a three year sweep for that category for Peter Jackson, Ian McKellen, Elijah Wood, and company. In the print categories, Lois McMaster Bujold added yet another Hugo trophy to her already impressive collection, and Neil Gaiman won a Hugo Award for the third year in a row, with each victory coming in a different category.

Best Novel

Paladin of Souls by Lois McMaster Bujold

Other Finalists:
Blind Lake by Robert Charles Wilson
Humans by Robert J. Sawyer
Ilium by Dan Simmons
Singularity Sky by Charles Stross

Best Novella

The Cookie Monster by Vernor Vinge

Other Finalists:
The Empress of Mars by Kage Baker
The Green Leopard Plague by Walter Jon Williams
Just Like the Ones We Used to Know by Connie Willis
Walk in Silence by Catherine Asaro

Best Novelette

Legions in Time by Michael Swanwick

Other Finalists:
Bernardo's House by James Patrick Kelly
The Empire of Ice Cream by Jeffrey Ford
Hexagons by Robert Reed
Into the Gardens of Sweet Night by Jay Lake
Nightfall Charles Stross

Best Short Story

A Study in Emerald by Neil Gaiman

Other Finalists:
Four Short Novels by Joe Haldeman
Paying it Forward by Michael A. Burstein
Robots Don't Cry by Mike Resnick
The Tale of the Golden Eagle by David D. Levine

Best Nonfiction, Related, or Reference Work

The Chesley Awards for Science Fiction & Fantasy Art: A Retrospective by John Grant and Elizabeth L. Humphrey, with Pamela D. Scoville

Other Finalists:
Dreamer of Dune: The Biography of Frank Herbert by Brian Herbert
Master Storyteller: An Illustrated Tour of the Fiction of L. Ron Hubbard by William J. Widder
Scores: Reviews 1993-2003 by John Clute
Spectrum 10: The Best in Contemporary Fantastic Art edited by Cathy Fenner and Arnie Fenner
The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric & Discredited Diseases edited by Jeff VanderMeer and Mark Roberts

Best Dramatic Presentation: Long Form

The Lord of the Rings: The Return of the King

Other Finalists:
28 Days Later
Finding Nemo
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
X2: X-Men United

Best Dramatic Presentation: Short Form

Gollum's Acceptance Speech at the 2003 MTV Movie Awards

Other Finalists:
Buffy the Vampire Slayer: Chosen
Firefly: Heart of Gold
Firefly: The Message
Smallville: Rosetta

Best Professional Editor

Gardner Dozois

Other Finalists:
Ellen Datlow
David G. Hartwell
Stanley Schmidt
Gordon van Gelder

Best Professional Artist

Bob Eggleton

Other Finalists:
Jim Burns
Frank Frazetta
Frank Kelly Freas
Donato Giancola

Best Semi-Prozine

Locus edited by Charles N. Brown, Kirsten Gong-Wong, and Jennifer A. Hall

Other Finalists:
Ansible edited by David Langford
Interzone edited by David Pringle
The New York Review of Science Fiction edited by Kathryn Cramer, David G. Hartwell, and Kevin Maroney
The Third Alternative edited by Andy Cox

Best Fanzine

Emerald City edited by Cheryl Morgan

Other Finalists:
Challenger edited by Guy H. Lillian, III
File 770 edited by Mike Glyer
Mimosa edited by Nicki Lynch and Rich Lynch
Plokta edited by Steve Davies, Alison Scott, and Mike Scott

Best Fan Writer

Dave Langford

Other Finalists:
Jeff Berkwits
Bob Devney
John L. Flynn
Cheryl Morgan

Best Fan Artist


Other Finalists:
Brad Foster
Teddy Harvia
Sue Mason
Steve Stiles

John W. Campbell Award for Best New Writer

Jay Lake

Other Finalists:
David D. Levine
Karin Lowachee
Chris Moriarty
Tim Pratt

What Are the Hugo Awards?

Go to previous year's nominees: 2003
Go to subsequent year's nominees: 2005

2004 Hugo Longlist     Book Award Reviews     Home

1954 Retro Hugo Award Finalists (awarded in 2004)

Location: Noreascon 4 in Boston, Massachusetts.

Comments: A third round of Retro Hugos was handed out in 2004, another award was added to the shelf of John W. Campbell, Jr., and another slate of now-obscure fanzines were voted upon by a collection of people who probably more or less picked who they were voting for at random. That said, the fiction awards handed out in this round of Retro Hugos offer an example of the upside in this sort of award. Although the classic Fahrenheit 451 took home the award, all five of the nominated novels are exemplars of the very best that science fiction has to offer. The only real problem presented here is that only one award could be bestowed. The finalists in the remaining fiction categories were also all of high quality, and deserving of recognition.

Even so, honoring a collection of awardees fifty years after the fact seems pointless and self-indulgent. When the awards were handed out, the only authors remaining alive who had nominated stories were Arthur C. Clarke, Charles L. Harness, and Robert Sheckley. The only living editor on the list of nominees was Frederik Pohl. And while it is likely that the estates of the authors who had works on the list of finalists were appreciative, and the publishers who held the rights to reprint the works probably were too, it seems to me that honoring someone's work years or even decades after they had died is a somewhat useless and empty gesture. In the end, the Retro Hugos seem to be more about fans patting themselves on the back for their good taste in old fiction rather than any kind of meaningful honor for the recipients of the award, and from my perspective that is reason enough to be critical of the practice of handing out Retro Hugos, no matter how deserving we may think the works in question are.

Best Novel

Fahrenheit 451 by Ray Bradbury

Other Finalists:
The Caves of Steel by Isaac Asimov
Childhood's End by Arthur C. Clarke
Mission of Gravity by Hal Clement
More Than Human by Theodore Sturgeon

Best Novella

A Case of Conscience by James Blish

Other Finalists:
. . . And My Fear Is Great by Theodore Sturgeon
The Rose by Charles L. Harness
Three Hearts and Three Lions by Poul Anderson
Un-Man by Poul Anderson

Best Novelette

Earthman, Come Home by James Blish

Other Finalists:
The Adventure of the Misplaced Hound by Poul Anderson and Gordon R. Dickson
Sam Hall by Poul Anderson
Second Variety by Philip K. Dick
The Wall Around the World by Theodore Cogswell

Best Short Story


Other Finalists:
It's a Good Life by Jerome Bixby (reviewed in The Science Fiction Hall of Fame: Volume I, 1929-1964)
A Saucer of Loneliness by Theodore Sturgeon
Seventh Victim by Robert Sheckley
Star Light, Star Bright by Alfred Bester

Best Nonfiction, Related, or Reference Work

Conquest of the Moon by Wernher von Braun, Fred L. Whipple, and Willy Ley

Other Finalists:
Modern Science Fiction: Its Meaning and Its Future by Reginald Bretnor
Science-Fiction Handbook by L. Sprague de Camp

Best Dramatic Presentation1

The War of the Worlds

Other Finalists:
The Beast from 20,000 Fathoms
Duck Dodgers in the 24 ½th Century
Invaders from Mars
It Came from Outer Space

Best Professional Editor

John W. Campbell, Jr.

Other Finalists:
Anthony Boucher
H.L. Gold
Frederik Pohl
Donald A. Wollheim

Best Professional Artist

Chesley Bonestell

Other Finalists:
Ed Emshwiller
Virgil Finlay
Frank Kelly Freas
Richard Powers

Best Fanzine

Slant edited by Walter Willis and James White

Other Finalists:
Hyphen edited by Chuck Harris and Walter Willis
Quandry edited by Lee Hoffman
Science Fiction Newsletter edited by Bob Tucker
Skyhook edited by Redd Boggs

Best Fan Writer

Bob Tucker

Other Finalists:
Redd Boggs
Lee Hoffman
James White
Walter A. Willis

1 This Retro Hugo Award was technically given for Best Dramatic Presentation: Short Form, however, no Long Form Retro Hugo Award was selected at the 2004 Worldcon, leaving The War of the Worlds as the only winning Dramatic Presentation piece. For purposes of this index I am grouping this award with the generalized dramatic presentation award given prior to the 2003 split.

Go to previous year's finalists: 1953
Go to subsequent year's finalists: 1955

What Are the Hugo Awards?

Book Award Reviews     Home

Friday, September 3, 2004

2004 Locus Award Nominees

Location: Noreascon 4 in Boston, Massachusetts.

Comments: In 2004 the Best Art Book category was folded into the Best Nonfiction, Related, or Reference Book category to create a new super-category that encompassed all four kinds of books. Why? As usual with decisions of this sort, I have no idea. I will say, however, that it seems entirely misguided to me. While there is some overlap between nonfiction and reference works, and "related" works are arguably similar as well, jamming art books into this category seems like trying to put elephant ears on a giraffe. I just don't see how, for example, one can fairly compare an author's biography with the latest edition of Spectrum. They are just too different for there to be any meaningful evaluation of one against the other, which made the merged category problematic at best, and in my estimation, nonsensical.

Best Science Fiction Novel
1.   Ilium by Dan Simmons

Other Nominees:
2.   Pattern Recognition by William Gibson
3.   Quicksilver by Neal Stephenson
4.   Darwin's Children by Greg Bear
5.   The Speed of Dark by Elizabeth Moon
6.   Absolution Gap by Alastair Reynolds
7.   Singularity Sky by Charles Stross
8.   Omega by Jack McDevitt
9.   Coalescent by Stephen Baxter
10. Blind Lake by Robert Charles Wilson
11. The Golden Age: The Phoenix Exultant; The Golden Transcendence by John C. Wright
12. Nothing Human by Nancy Kress
13. Natural History by Justina Robson
14. Succession: The Risen Empire; The Killing of Worlds by Scott Westerfeld
15. The Poison Master by Liz Williams
16. Sister Alice by Robert Reed
17. Felaheen: The Third Arabesk by Jon Courtenay Grimwood
18. Memory by Linda Nagata
19. The Lost Steersman by Rosemary Kirstein
20. The Line of Polity by Neal Asher

Best Fantasy Novel
1.   Paladin of Souls by Lois McMaster Bujold

Other Nominees:
2.   Monstrous Regiment by Terry Pratchett
3.   The Light Ages by Ian R. MacLeod
4.   The Dark Tower V: Wolves of the Calla by Stephen King
5.   1610: A Sundial in a Grave by Mary Gentle
6.   The War of the Flowers by Tad Williams
7.   The Briar King by Greg Keyes
8.   lost boy lost girl by Peter Straub
9.   Fool's Fate by Robin Hobb
10. The Salt Roads by Nalo Hopkinson
11. The Crystal City by Orson Scott Card
12. The Skrayling Tree by Michael Moorcock
13. The Anvil of the World by Kage Baker
14. In the Forests of Serre by Patricia A. McKillip
15. Sunshine by Robin McKinley
16. Midnight Lamp by Gwyneth Jones
17. Mortal Suns by Tanith Lee
18. The Night Country by Stewart O'Nan

Best Young Adult Book
1.   The Wee Free Men by Terry Pratchett

Other Nominees:
2.   Abhorsen by Garth Nix
3.   The Merlin Conspiracy by Diana Wynne Jones
4.   Swan Sister: Fairy Tales Retold edited by Ellen Datlow and Terri Windling
5.   A Stir of Bones by Nina Kiriki Hoffman
6.   Inkheart by Cornelia Funke
7.   Trickster's Choice by Tamora Pierce
8.   Midwinter Nightingale by Joan Aiken
9.   The Amulet of Samarkand by Jonathan Stroud
10. Firebirds edited by Sharyn November
11. New Skies edited by Patrick Nielsen Hayden
12. Harry Potter and the Order of the Phoenix by J.K. Rowling
13. Predator's Gold by Philip Reeve
14. The Tears of the Salamander by Peter Dickinson
15. Stravaganza: City of Stars by Mary Hoffman

Best First Novel
1.    Down and Out in the Magic Kingdom by Cory Doctorow

Other Nominees:
2.   Veniss Underground by Jeff VanderMeer
3.   The Time Traveler's Wife by Audrey Niffenegger
4.   The Etched City by K.J. Bishop
5.   Paper Mage by Leah R. Cutter
6.   Spin State by Chris Moriarty
7.   Clade by Mark Budz
8.   The Darkness That Comes Before by R. Scott Bakker
9.   Star Dragon by Mike Brotherton
10. A Telling of Stars by Caitlin Sweet
11. Magic's Silken Snare by Elizabeth Gilligan
12. The Buzzing by Jim Knipfel

Best Novella
1.   The Cookie Monster by Vernor Vinge

Other Nominees:
2.   Just Like the Ones We Used to Know by Connie Willis
3.   The Empress of Mars by Kage Baker
4.   The Sworn Sword by George R.R. Martin
5.   Ariel by Lucius Shepard
6.   The Bone Witch by R. Garcia y Robertson
7.   Dear Abbey by Terry Bisson
8.   The Green Leopard Plague by Walter Jon Williams
9.   Curator by Charles Stross
10. Liar's House by Lucius Shepard
11. Welcome to Olympus, Mr. Hearst by Kage Baker
12. Jailwise by Lucius Shepard
13. Off on a Starship by William Barton
14. Greetings by Terry Bisson
15. In Springdale Town by Robert Freeman Wexler
16. The Ice by Steven Popkes
17. A Crowd of Bone by Greer Gilman
18. The Albertine Notes by Rick Moody
19. Awake in the Night by John C. Wright

Best Novelette
1.   A Study in Emerald by Neil Gaiman

Other Nominees:
2.   The Monarch of the Glen by Neil Gaiman
3.   The Empire of Ice Cream by Jeffrey Ford
4.   Only Partly Here by Lucius Shepard
5.   Breeding Ground by Stephen Baxter
6.   Bitter Grounds by Neil Gaiman
7.   The Chop Line by Stephen Baxter
8.   Almost Home by Terry Bisson
9.   The Hydrogen Wall by Gregory Benford
10. Legions in Time by Michael Swanwick
11. The Fluted Girl by Paolo Bacigalupi
12. The Devils in the Details by James P. Blaylock
13. King Dragon by Michael Swanwick
14. The Bellman by John Varley
15. Nightfall by Charles Stross
16. The Door Gunner by Michael Bishop
17. Amnesty by Octavia E. Butler
18. The Census Taker by Dale Bailey
19. Pictures from an Expedition by Alex Irvine
20. Junk DNA by Rudy Rucker and Bruce Sterling
21. Clouds and Cold Fires by Paul Di Filippo
22. The Hortlak by Kelly Link
23. Dragon's Gate by Pat Murphy
24. Hexagons by Robert Reed
25. (tie) Catskin by Kelly Link
      (tie) Child of the Stones by Paul J. McAuley
27. Old Virginia by Laird Barron
28. Vandoise and the Bone Monster by Alex Irvine
29. Bernardo's House by James Patrick Kelly
30. Anomalous Structures of My Dreams by M. Shayne Bell

Best Short Story
1.   Closing Time by Neil Gaiman

Other Nominees:
2.   Four Short Novels by Joe Haldeman
3.   Castaway by Gene Wolfe
4.   The Tale of the Golden Eagle by David D. Levine
5.   Graylord Man's Last Words by Gene Wolfe
6.   A Night on the Barbary Coast by Kage Baker
7.   (tie) 555 by Robert Reed
      (tie) And the Dish Ran Away with the Spoon by Paul Di Filippo
9.   (tie) The Hibernators by Brian W. Aldiss
      (tie) Rogue Farm by Charles Stross
11. Calling Your Name by Howard Waldrop
12. Flowers from Alice by Cory Doctorow and Charles Stross
13. In Fading Suns and Dying Moons by John Varley
14. Smoke and Mirrors: Four Scenes from the Post-Utopian Future by Michael Swanwick
15. June Sixteenth at Anna's by Kristine Kathryn Rusch
16. Ancestor Money by Maureen F. McHugh
17. Boys: A Short Story by Carol Emshwiller
18. D=RxT by Howard Waldrop
19. Joe Steele by Harry Turtledove
20. The Trentino Kid by Jeffrey Ford
21. (tie) Deep in the Woods of Grammarie by Michael Swanwick
      (tie) Fairy Tale by Gardner Dozois
23. The Apocalaypse According to Olaf by Barth Anderson
24. Nimby and the Dimension Hoppers by Cory Doctorow
25. (tie) Big Ugly Mama and the ZK by Eleanor Arnason
      (tie) Of New Arrivals, Many Johns, and the Music of the Spheres by John Kessel
27. Daddy Mention and the Monday Skull by Andy Duncan
28. The Beautiful Gelreesh by Jeffrey Ford
29. Mother by James Patrick Kelly
30. (tie) Grey Star by Albert E. Cowdrey
      (tie) Wild Thing by Charles Coleman Finlay
32. EJ-ES by Nancy Kress
33. Birth Days by Geoff Ryman

Best Collection
1.   Changing Planes by Ursula K. Le Guin

Other Nominees:
2.   GRRM: A RRetrospective by George R.R. Martin
3.   Bradbury Stories: 100 of His Most Celebrated Tales by Ray Bradbury
4.   Custer's Last Jump and Other Collaborations by Howard Waldrop, et. al.
5.   Roma Eterna by Robert Silverberg
6.   And Now the News . . . : Volume IX: The Complete Stories of Theodore Sturgeon by Theodore Sturgeon
7.   Budayeen Nights by George Alec Effinger
8.   Transfinite: The Essential A.E. van Vogt by A.E. van Vogt
9.   Aye, and Gomorrah: Stories by Samuel R. Delany
10. Limekiller! by Avram Davidson
11. A Place So Foreign and Eight More by Cory Doctorow
12. Things That Never Happen by M. John Harrison
13. Brighten to Incandescence: 17 Stories by Michael Bishop
14. Kalpa Imperial by Angelica Gorodischer
15. Bibliomancy by Elizabeth Hand
16. A New Dawn: The Don A. Stuart Stories of John W. Campbell, Jr. by John W. Campbell, Jr.
17. In for a Penny by James P. Blaylock
18. Ghosts of Yesterday by Jack Cady
19. The Resurrection Man's Legacy and Other Stories by Dale Bailey
20. The Selected Stories of Chad Oliver Volume 1: A Star Above It; Volume 2: Far From This Earth by Chad Oliver
21. Little Gods by Tim Pratt
22. More Tomorrow & Other Stories by Michael Marshall Smith
23. Unintended Consequences by Alex Irvine
24. The Two Sams: Ghost Stories by Glen Hirshberg
25. Greetings from Lake Wu by Jay Lake

Best Anthology
1.   The Year's Best Science Fiction: Twentieth Annual Collection edited by Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   Legends II edited by Robert Silverberg
3.   The Year's Best Fantasy and Horror: Sixteenth Annual Collection edited by Ellen Datlow and Terri Windling
4.   McSweeney's Mammoth Treasury of Thrilling Tales edited by Michael Chabon
5.   The Dark: New Ghost Stories edited by Ellen Datlow
6.   Year's Best SF 8 edited by David G. Hartwell and Kathryn Cramer
7.   Live Without a Net edited by Lou Anders
8.   Mojo: Conjure Stories edited by Nalo Hopkinson
9.   Cities edited by Peter Crowther
10. Trampoline: An Anthology edited by Kelly Link
11. The Silver Gryphon edited by Gary Turner and Marty Halpern
12. (tie) Album Zutique #1 edited by Jeff VanderMeer
      (tie) Stars: Original Stories Based on the Songs of Janis Ian edited by Janis Ian and Mike Resnick
14. Gathering the Bones, Jack Dann edited by Dennis Etchison and Ramsey Campbell
15. Polyphony, Volume 2 edited by Deborah Layne and Jay Lake
16. New Voices in Science Fiction edited by Mike Resnick
17. Year's Best Fantasy 3 edited by David G. Hartwell and Kathryn Cramer
18. Nebula Awards Showcase 2003 edited by Nancy Kress
19. One Lamp: Alternate History Stories from The Magazine of Fantasy & Science Fiction edited by Gordon van Gelder
20. Science Fiction: The Best of 2002 edited by Robert Silverberg and Karen Haber
21. Cosmos Latinos: An Anthology of Science Fiction from Latin America and Spain edited by Andrea L. Bell and Yolanda Molina-Gavilan
22. The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Fourteen edited by Stephen Jones
23. The Dragon Quintet edited by Marvin Kaye
24. infinity plus two edited by Keith Brooke and Nick Gevers

Best Nonfiction, Art, Related, or Reference Book
1.   The Sandman: Endless Nights by Neil Gaiman, et. al.

Other Nominees:
2.   The Wolves in the Walls by Neil Gaiman and Dave McKean
3.   Spectrum 10: The Best in Contemporary Fantastic Art edited by Cathy Fenner and Arnie Fenner
4.   Scores: Reviews 1993-2003 by John Clute
5.   Hitchhiker: A Biography of Douglas Adams by M.J. Simpson
6.   Dreamer of Dune: The Biography of Frank Herbert by Brian Herbert
7.   The Cambridge Companion to Science Fiction edited by Edward James and Farah Mendlesohn
8.   The Chesley Awards for Science Fiction & Fantasy Art: A Retrospective edited by John Grant, Elizabeth Humphrey, and Pamela D. Scoville
9.   (tie) Stephen King's The Dark Tower: A Concordance: Vol. I by Robin Furth
      (tie) Up Through an Empty House of Stars: Reviews and Essays 1980-2002 by David Langford
11. Sometimes the Magic Works: Lessons from a Writing Life by Terry Brooks
12. The Art of John Berkey by Jane Frank
13. (tie) Snake's-Hands: The Fiction of John Crowley edited by Alice K. Turner and Michael Andre-Driussi
      (tie) The True Knowledge of Ken MacLeod by Andrew M. Butler and Farah Mendlesohn
15. The Thomas Ligotti Reader edited by Darrell Schweitzer
16. Reference Guide to Science Fiction, Fantasy, and Horror: Second Edition edited by Michael Burgess and Lisa R. Bartle
17. The Novels of Kurt Vonnegut: Imagining Being an American by Donald Morse

Best Editor
1.   Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   Ellen Datlow
3.   Gordon van Gelder
4.   David G. Hartwell
5.   Peter Crowther
6.   Terri Windling
7.   Stanley Schmidt
8.   Patrick Nielsen Hayden
9.   Gavin Grant and Kelly Link
10. David Pringle
11. Jeff VanderMeer
12. Stephen Jones
13. Martin H. Greenberg
14. Jim Baen
15. Shawna McCarthy
16. Andy Cox
17. Laura Anne Gilman
18. Robert Silverberg

Best Magazine
1.   Fantasy & Science Fiction

Other Nominees:
2.   Asimov's
3.   Analog
4.   Sci Fiction
5.   Interzone
6.   The Third Alternative
7.   Realms of Fantasy
8.   Emerald City
9.   Strange Horizons
10. SF Site
11. Lady Churchill's Rosebud Wristlet
12. (tie) Ansible
      (tie) The New York Review of Science Fiction
14. The Alien Online
15. Cemetery Dance
16. Black Gate
17. Science Fiction Weekly
18. Fantastic Metropolis
19. Infinity Plus
20. Weird Tales
21. Chronicle
22. Talebones

Best Book Publisher or Imprint
1.   Tor

Other Nominees:
2.   Del Rey
3.   Baen
4.   DAW
5.   HarperCollins/Eos
6.   Ace
7.   Golden Gryphon
8.   PS Publishing
9.   Night Shade Books/Ministry of Whimsy
10. Gollancz
11. NESFA Press
12. Bantam Spectra
13. Subterranean Press
14. Small Beer Press
15. Meisha Merlin
16. SFBC
17. Roc
18. Warner Aspect
19. Penguin Group (USA)
20. Prime
21. Firebird
22. St. Martin's
23. Earthlight
24. Orbit
25. (tie) Voyager
      (tie) Wildside Press

Best Artist
1.   Michael Whelan

Other Nominees:
2.   Bob Eggleton
3.   Jim Burns
4.   Donato Giancola
5.   Thomas Canty
6.   Frank Frazetta
7.   Frank Kelly Freas
8.   Kinuko Y. Craft
9.   Stephen Youll
10. Don Maitz
11. Leo Dillon and Diane Dillon
12. Brom
13. Vincent Di Fate
14. Luis Royo
15. J.K. Potter
16. John Jude Palencar
17. Boris Vallejo
18. David Cherry

Go to previous year's nominees: 2003
Go to subsequent year's nominees: 2005

Book Award Reviews     Home